Image for ESQT-104-02-F-S-620 is not available
ESQT-104-02-F-S-620
DigiKey Part Number
ESQT-104-02-F-S-620-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-104-02-F-S-620
Description
CONN SOCKET 4POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
4 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-104-02-F-S-620 Models
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height
0.620" (15.75mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.230" (5.84mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact