Image for ESQT-103-02-L-D-512 is not available
ESQT-103-02-L-D-512
DigiKey Part Number
ESQT-103-02-L-D-512-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-103-02-L-D-512
Description
CONN SOCKET 6POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
6 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-103-02-L-D-512 Models
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Insulation Height
0.512" (13.00mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.338" (8.59mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)