Image for ESQT-103-02-L-D-452 is not available
ESQT-103-02-L-D-452
DigiKey Part Number
ESQT-103-02-L-D-452-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-103-02-L-D-452
Description
CONN SOCKET 6POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
6 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-103-02-L-D-452 Models
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Insulation Height
0.452" (11.48mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.398" (10.11mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)