Image for ESQT-103-02-F-D-545 is not available
ESQT-103-02-F-D-545
DigiKey Part Number
ESQT-103-02-F-D-545-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-103-02-F-D-545
Description
CONN SOCKET 6POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
6 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-103-02-F-D-545 Models
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Insulation Height
0.545" (13.84mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.305" (7.75mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)