ESQT-102-02-L-D-562
DigiKey Part Number
ESQT-102-02-L-D-562-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQT-102-02-L-D-562
Description
CONN SOCKET 4POS 0.079 GOLD PCB
Detailed Description
4 Position Elevated Socket Connector 0.079" (2.00mm) Through Hole Gold
EDA/CAD Models
ESQT-102-02-L-D-562 Models
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Insulation Height
0.562" (14.27mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.288" (7.32mm)
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
4.5A per Contact
Row Spacing - Mating
0.079" (2.00mm)