Image for ESQ-136-49-L-D is not available
ESQ-136-49-L-D
DigiKey Part Number
ESQ-136-49-L-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ESQ-136-49-L-D
Description
CONN SOCKET 72POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
72 Position Elevated Socket Connector 0.100" (2.54mm) Through Hole Gold
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ESQ-136-49-L-D Models
Category
Fastening Type
Push-Pull
Mfr
Contact Finish - Mating
Series
Contact Finish Thickness - Mating
10.0µin (0.25µm)
Packaging
Bulk
Insulation Color
Black
Part Status
Active
Insulation Height
0.535" (13.60mm)
Connector Type
Contact Length - Post
0.380" (9.65mm)
Contact Type
Forked
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Style
Board to Board
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
Contact Finish - Post
Tin
Number of Positions Loaded
All
Current Rating (Amps)
5.7A per Contact
Pitch - Mating
Voltage Rating
550VAC
Number of Rows
2
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Row Spacing - Mating
0.100" (2.54mm)