EHT-120-01-F-D-SM-LC-P
DigiKey Part Number
EHT-120-01-F-D-SM-LC-P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EHT-120-01-F-D-SM-LC-P
Description
CONN HEADER SMD 40POS 2MM
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Surface Mount 40 position 0.079" (2.00mm)
EDA/CAD Models
EHT-120-01-F-D-SM-LC-P Models
Category
Fastening Type
Latch Lock/Eject Hooks
Mfr
Contact Length - Mating
0.120" (3.05mm)
Series
Insulation Height
0.370" (9.40mm)
Packaging
Tube
Contact Shape
Square
Part Status
Active
Contact Finish - Mating
Gold
Connector Type
Contact Finish Thickness - Mating
3.00µin (0.076µm)
Contact Type
Male Pin
Contact Finish - Post
Tin
Pitch - Mating
Contact Material
Phosphor Bronze
Number of Positions
Insulation Material
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Number of Rows
2
Features
Board Lock, Keying Slot, Pick and Place
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Number of Positions Loaded
All
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Style
Insulation Color
Black
Shrouding
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps)
3A