DWM-50-61-G-S-800
DigiKey Part Number
612-DWM-50-61-G-S-800-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWM-50-61-G-S-800
Description
CONN HDR 50POS 0.05 STACK T/H
Detailed Description
50 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
DWM-50-61-G-S-800 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.130" (3.302mm)
Length - Stack Height
0.800" (20.320mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)
Length - Overall Pin
1.050" (26.670mm)