DWM-50-54-L-S-335
DigiKey Part Number
612-DWM-50-54-L-S-335-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWM-50-54-L-S-335
Description
CONN HDR 50POS 0.05 STACK T/H
Detailed Description
50 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
DWM-50-54-L-S-335 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.100" (2.540mm)
Length - Stack Height
0.335" (8.509mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)
Length - Overall Pin
0.555" (14.097mm)