DWM-44-61-S-D-735
DigiKey Part Number
612-DWM-44-61-S-D-735-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWM-44-61-S-D-735
Description
.050" X .100" FLEX STACK, FLEXIB
Detailed Description
88 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
DWM-44-61-S-D-735 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Overall Pin
1.050" (26.670mm)
Length - Post (Mating)
0.195" (4.953mm)
Series
Length - Stack Height
0.735" (18.669mm)
Packaging
Bulk
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Number of Positions
88
Pitch
0.050" (1.27mm)
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)