DWM-34-59-S-D-570
DigiKey Part Number
612-DWM-34-59-S-D-570-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWM-34-59-S-D-570
Description
CONN HDR 68POS 0.05 STACK T/H
Detailed Description
68 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
DWM-34-59-S-D-570 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.065" (1.651mm)
Length - Stack Height
0.570" (14.478mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Number of Positions
68
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.755" (19.177mm)