DWM-30-57-L-D-265
DigiKey Part Number
612-DWM-30-57-L-D-265-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWM-30-57-L-D-265
Description
CONN HDR 60POS 0.05 STACK T/H
Detailed Description
60 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
DWM-30-57-L-D-265 Models
Length - Post (Mating)
0.265" (6.731mm)
Length - Stack Height
0.265" (6.731mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.650" (16.510mm)