DWM-30-54-G-S-319
DigiKey Part Number
612-DWM-30-54-G-S-319-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWM-30-54-G-S-319
Description
CONN HDR 30POS 0.05 STACK T/H
Detailed Description
30 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
DWM-30-54-G-S-319 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.116" (2.946mm)
Length - Stack Height
0.319" (8.103mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Packaging
Tube
Number of Positions
30
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.555" (14.097mm)