DWM-25-55-S-S-360
DigiKey Part Number
612-DWM-25-55-S-S-360-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWM-25-55-S-S-360
Description
CONN HDR 25POS 0.05 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
25 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DWM-25-55-S-S-360 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.130" (3.302mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.360" (9.144mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
25
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
0.610" (15.494mm)