DWM-23-59-G-S-469
DigiKey Part Number
612-DWM-23-59-G-S-469-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWM-23-59-G-S-469
Description
CONN HDR 23POS 0.05 STACK T/H
Detailed Description
23 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
DWM-23-59-G-S-469 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.166" (4.216mm)
Length - Stack Height
0.469" (11.913mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Packaging
Tube
Number of Positions
23
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.755" (19.177mm)