DWM-20-61-S-D-787
DigiKey Part Number
612-DWM-20-61-S-D-787-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWM-20-61-S-D-787
Description
CONN HDR 40POS 0.05 STACK T/H
Detailed Description
40 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
DWM-20-61-S-D-787 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.143" (3.632mm)
Length - Stack Height
0.787" (20.000mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Packaging
Tube
Number of Positions
40
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.050" (26.670mm)