DWM-20-57-L-D-445
DigiKey Part Number
612-DWM-20-57-L-D-445-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWM-20-57-L-D-445
Description
.050" X .100" FLEX STACK, FLEXIB
Detailed Description
40 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
DWM-20-57-L-D-445 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Overall Pin
0.650" (16.510mm)
Length - Post (Mating)
0.085" (2.159mm)
Series
Length - Stack Height
0.445" (11.303mm)
Packaging
Bulk
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Number of Positions
40
Pitch
0.050" (1.27mm)
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)