DWM-19-59-L-D-485
DigiKey Part Number
612-DWM-19-59-L-D-485-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWM-19-59-L-D-485
Description
CONN HDR 38POS 0.05 STACK T/H
Detailed Description
38 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
DWM-19-59-L-D-485 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.150" (3.810mm)
Length - Stack Height
0.485" (12.319mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Packaging
Tube
Number of Positions
38
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.755" (19.177mm)