DWM-18-60-S-S-555
DigiKey Part Number
612-DWM-18-60-S-S-555-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWM-18-60-S-S-555
Description
CONN HDR 18POS 0.05 STACK T/H
Detailed Description
18 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
DWM-18-60-S-S-555 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.150" (3.810mm)
Length - Stack Height
0.555" (14.097mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Number of Positions
18
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.825" (20.955mm)