DWM-18-53-G-S-300
DigiKey Part Number
612-DWM-18-53-G-S-300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWM-18-53-G-S-300
Description
CONN HDR 18POS 0.05 STACK T/H
Detailed Description
18 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
DWM-18-53-G-S-300 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.085" (2.159mm)
Length - Stack Height
0.300" (7.620mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Number of Positions
18
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.505" (12.827mm)