DWM-18-53-G-D-268
DigiKey Part Number
612-DWM-18-53-G-D-268-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWM-18-53-G-D-268
Description
CONN HDR 36POS 0.05 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
36 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DWM-18-53-G-D-268 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.117" (2.972mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.268" (6.807mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
36
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.505" (12.827mm)