DWM-14-54-S-S-300
DigiKey Part Number
612-DWM-14-54-S-S-300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWM-14-54-S-S-300
Description
CONN HDR 14POS 0.05 STACK T/H
Detailed Description
14 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
DWM-14-54-S-S-300 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.135" (3.429mm)
Length - Stack Height
0.300" (7.620mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Packaging
Tube
Number of Positions
14
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.555" (14.097mm)