DWM-14-53-S-D-250
DigiKey Part Number
612-DWM-14-53-S-D-250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWM-14-53-S-D-250
Description
CONN HDR 28POS 0.05 STACK T/H
Detailed Description
28 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
DWM-14-53-S-D-250 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.135" (3.429mm)
Length - Stack Height
0.250" (6.350mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Packaging
Tube
Number of Positions
28
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.505" (12.827mm)