DWM-12-57-G-S-320
DigiKey Part Number
612-DWM-12-57-G-S-320-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWM-12-57-G-S-320
Description
CONN HDR 12POS 0.05 STACK T/H
Detailed Description
12 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
DWM-12-57-G-S-320 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.210" (5.334mm)
Length - Stack Height
0.320" (8.128mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Packaging
Tube
Number of Positions
12
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.650" (16.510mm)