DWM-10-61-L-D-637
DigiKey Part Number
612-DWM-10-61-L-D-637-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWM-10-61-L-D-637
Description
.050" X .100" FLEX STACK, FLEXIB
Detailed Description
20 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
Category
Length - Overall Pin
1.050" (26.670mm)
Length - Post (Mating)
0.293" (7.442mm)
Series
Length - Stack Height
0.637" (16.180mm)
Packaging
Tube
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)