DWM-10-55-S-D-375
DigiKey Part Number
612-DWM-10-55-S-D-375-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWM-10-55-S-D-375
Description
CONN HDR 20POS 0.05 STACK T/H
Detailed Description
20 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DWM-10-55-S-D-375 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.115" (2.921mm)
Length - Stack Height
0.375" (9.525mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Packaging
Tube
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.610" (15.494mm)