DWM-10-55-L-D-371
DigiKey Part Number
DWM-10-55-L-D-371-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWM-10-55-L-D-371
Description
CONN HDR 20POS 0.05 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DWM-10-55-L-D-371 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.119" (3.023mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.371" (9.423mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
20
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.610" (15.494mm)