DWM-08-60-L-D-630
DigiKey Part Number
612-DWM-08-60-L-D-630-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWM-08-60-L-D-630
Description
CONN HDR 16POS 0.05 STACK T/H
Detailed Description
16 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
DWM-08-60-L-D-630 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.075" (1.905mm)
Length - Stack Height
0.630" (16.002mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Packaging
Tube
Number of Positions
16
Pitch
0.050" (1.27mm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.825" (20.955mm)