DWM-08-60-G-S-500
DigiKey Part Number
612-DWM-08-60-G-S-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWM-08-60-G-S-500
Description
CONN HDR 8POS 0.05 STACK T/H
Detailed Description
8 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
DWM-08-60-G-S-500 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.205" (5.207mm)
Length - Stack Height
0.500" (12.700mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Packaging
Tube
Number of Positions
8
Pitch
0.050" (1.27mm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.825" (20.955mm)