DWM-06-61-G-S-686
DigiKey Part Number
612-DWM-06-61-G-S-686-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWM-06-61-G-S-686
Description
CONN HDR 6POS 0.05 STACK T/H
Detailed Description
6 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
DWM-06-61-G-S-686 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.244" (6.198mm)
Length - Stack Height
0.686" (17.424mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Pitch
0.050" (1.27mm)
Length - Overall Pin
1.050" (26.670mm)