DWM-06-59-L-D-460
DigiKey Part Number
DWM-06-59-L-D-460-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWM-06-59-L-D-460
Description
CONN HDR 12POS 0.05 STACK T/H
Detailed Description
12 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
DWM-06-59-L-D-460 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.175" (4.445mm)
Length - Stack Height
0.460" (11.684mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Number of Positions
12
Pitch
0.050" (1.27mm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.755" (19.177mm)