DWM-06-56-G-D-400
DigiKey Part Number
612-DWM-06-56-G-D-400-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWM-06-56-G-D-400
Description
CONN HDR 12POS 0.05 STACK T/H
Detailed Description
12 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
DWM-06-56-G-D-400 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Post (Mating)
0.105" (2.667mm)
Length - Stack Height
0.400" (10.160mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Packaging
Bulk
Number of Positions
12
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.625" (15.875mm)