DWM-05-61-S-S-695
DigiKey Part Number
612-DWM-05-61-S-S-695-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWM-05-61-S-S-695
Description
CONN HDR 5POS 0.05 STACK T/H
Detailed Description
5 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
DWM-05-61-S-S-695 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.235" (5.969mm)
Length - Stack Height
0.695" (17.653mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Number of Positions
5
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
1.050" (26.670mm)