DWM-05-53-L-D-290
DigiKey Part Number
612-DWM-05-53-L-D-290-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWM-05-53-L-D-290
Description
.050" X .100" FLEX STACK, FLEXIB
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DWM-05-53-L-D-290 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Length - Overall Pin
0.505" (12.827mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Post (Mating)
0.095" (2.413mm)
Series
Length - Stack Height
0.290" (7.366mm)
Packaging
Bulk
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Number of Positions
10
Termination
Solder
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Number of Rows
2
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)