DWM-04-60-S-S-555
DigiKey Part Number
612-DWM-04-60-S-S-555-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWM-04-60-S-S-555
Description
.050" X .100" FLEX STACK, FLEXIB
Detailed Description
4 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
DWM-04-60-S-S-555 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.150" (3.810mm)
Length - Stack Height
0.555" (14.097mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Packaging
Bulk
Number of Positions
4
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
30.0µin (0.76µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.825" (20.955mm)