DWM-04-53-G-S-250
DigiKey Part Number
612-DWM-04-53-G-S-250-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWM-04-53-G-S-250
Description
CONN HDR 4POS 0.05 STACK T/H
Detailed Description
4 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
DWM-04-53-G-S-250 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.135" (3.429mm)
Length - Stack Height
0.250" (6.350mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Packaging
Bulk
Number of Positions
4
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.505" (12.827mm)