DWM-03-54-L-S-245
DigiKey Part Number
612-DWM-03-54-L-S-245-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWM-03-54-L-S-245
Description
CONN HDR 3POS 0.05 STACK T/H
Detailed Description
3 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
EDA/CAD Models
DWM-03-54-L-S-245 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.190" (4.826mm)
Length - Stack Height
0.245" (6.223mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Packaging
Bulk
Number of Positions
3
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.555" (14.097mm)