DWM-03-51-L-S-255
DigiKey Part Number
612-DWM-03-51-L-S-255-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DWM-03-51-L-S-255
Description
CONN HDR 3POS 0.05 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3 Position Header Spacer Connector 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DWM-03-51-L-S-255 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.035" (0.889mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.255" (6.477mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
3
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.050" (1.27mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
0.410" (10.414mm)