DW-50-20-T-S-765
DigiKey Part Number
612-DW-50-20-T-S-765-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-50-20-T-S-765
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H TIN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-50-20-T-S-765 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.255" (6.477mm)
Length - Stack Height
0.765" (19.431mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
50
Contact Finish - Post (Mating)
Tin
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.130" (28.702mm)