DW-50-10-G-S-330
DigiKey Part Number
612-DW-50-10-G-S-330-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-50-10-G-S-330
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-50-10-G-S-330 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.390" (9.906mm)
Length - Stack Height
0.330" (8.382mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
50
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.830" (21.082mm)