DW-50-09-F-S-620
DigiKey Part Number
DW-50-09-F-S-620-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-50-09-F-S-620
Description
CONN HDR 50POS 0.1 STACK T/H
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
DW-50-09-F-S-620 Models
Category
Length - Stack Height
0.620" (15.748mm)
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Number of Positions
50
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Pitch
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
1
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.730" (18.542mm)