Image for DW-49-20-L-S-635 is not available
DW-49-20-L-S-635
DigiKey Part Number
612-DW-49-20-L-S-635-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-49-20-L-S-635
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
49 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.385" (9.779mm)
Length - Stack Height
0.635" (16.129mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Length - Overall Pin
1.130" (28.702mm)