Image for DW-49-13-L-S-740 is not available
DW-49-13-L-S-740
DigiKey Part Number
612-DW-49-13-L-S-740-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-49-13-L-S-740
Detailed Description
49 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.380" (9.652mm)
Length - Stack Height
0.740" (18.796mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
49
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.230" (31.242mm)