Image for DW-49-11-L-D-510 is not available
DW-49-11-L-D-510
DigiKey Part Number
612-DW-49-11-L-D-510-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-49-11-L-D-510
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
98 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.310" (7.874mm)
Length - Stack Height
0.510" (12.954mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
98
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.930" (23.622mm)