Image for DW-49-11-F-D-525 is not available
DW-49-11-F-D-525
DigiKey Part Number
612-DW-49-11-F-D-525-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-49-11-F-D-525
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
98 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.295" (7.493mm)
Length - Stack Height
0.525" (13.335mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
98
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
2
Color
Black
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
0.930" (23.622mm)