Image for DW-48-14-L-S-1165 is not available
DW-48-14-L-S-1165
DigiKey Part Number
612-DW-48-14-L-S-1165-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-48-14-L-S-1165
Detailed Description
48 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.155" (3.937mm)
Length - Stack Height
1.165" (29.591mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
48
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.430" (36.322mm)