Image for DW-48-10-L-S-550 is not available
DW-48-10-L-S-550
DigiKey Part Number
612-DW-48-10-L-S-550-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-48-10-L-S-550
Detailed Description
48 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.170" (4.318mm)
Length - Stack Height
0.550" (13.970mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
48
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
0.830" (21.082mm)