Image for DW-47-19-F-S-895 is not available
DW-47-19-F-S-895
DigiKey Part Number
612-DW-47-19-F-S-895-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-47-19-F-S-895
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.325" (8.255mm)
Length - Stack Height
0.895" (22.733mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Number of Positions
47
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
3.00µin (0.076µm)
Number of Rows
1
Length - Overall Pin
1.330" (33.782mm)