Image for DW-45-19-L-S-1010 is not available
DW-45-19-L-S-1010
DigiKey Part Number
612-DW-45-19-L-S-1010-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-45-19-L-S-1010
Description
FLEXIBLE BOARD STACKING HEADER W
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
45 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Category
Length - Post (Mating)
0.210" (5.334mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
1.010" (25.654mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
45
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
1.330" (33.782mm)