Image for DW-44-14-L-D-970 is not available
DW-44-14-L-D-970
DigiKey Part Number
612-DW-44-14-L-D-970-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DW-44-14-L-D-970
Detailed Description
88 Position Header Spacer Connector 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole
Length - Post (Mating)
0.350" (8.890mm)
Length - Stack Height
0.970" (24.638mm)
Series
Length - Tail
0.110" (2.794mm)
Pitch
0.100" (2.54mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Row Spacing
0.100" (2.54mm)
Base Product Number
Length - Overall Pin
1.430" (36.322mm)